Ciekawostki o Legnicy

Legnica kryje w sobie niezwykle barwną i wielowiekową historię. Przez ponad pół wieku była pod panowaniem najstarszej dynastii Polski – dynastii Piastów. Legnica jest miejscem, w którym najdłużej panowali Piastowie, w związku z tym zachowuje wiele zabytków i śladów historycznych z tamtego okresu. Legnica w swej historii znajdowała się pod panowaniem Czech, Habsburgów, Niemiec oraz Prus. Niestety Legnica ucierpiała na wielu potyczkach wojennych, między innymi na wielkiej bitwie trzydziestoletniej. W tym miejscu rozgrywały się bitwy decydujące o losach całej Europy. W 1241 roku stoczona została tu bitwa z Mongołami. W roku 1760 wojska pruskie Fryderyka II pokonały oddziały austriackie, zaś w roku 1813 wojska antynapoleońskiej koalicji prusko-rosyjskiej odniosły zwycięstwo nad legionami Napoleona.

Dowodem na bogatą historię miasta są zabytki architektury, zaś najcenniejsze z nich to: zamek Piastów, katedra, kościół Marii Panny oraz inne kościoły barokowe. W mieście tym można również zwiedzić Akademię Rycerską oraz wille Tarninowa. Przez 50 lat Legnicę zdominowały wojska Armii Radzieckiej, zaś gdy ZSRR się rozpadło, w Legnicy rządziła Armia Federacji Rosyjskiej. Po zakończeniu II wojny światowej, aż do roku 1993, w miejscu tym stacjonował sowiecki garnizon, w którym znajdowało się dowództwo Północnej Grupy Wojsk. Tu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące polityki w Europie i na świecie. Legnica była miastem, z którego wojska radzieckie w 1968 roku ruszyły na Czechosłowację. Przez te sytuacje miasto bardzo długo nie posiadało suwerenności. Wszelkie decyzje władz miasta musiały być każdorazowo konsultowane z dowódcami radzieckimi. Ostatni żołnierz radziecki wyszedł z Legnicy 16 września 1993 roku i od tego czasu Legnica zorganizowała się od nowa jako w pełni polskie miasto.

Miasto to przez sytuację z przeszłości ma określenie „Mała Moskwa”, co spowodowane było występowaniem w tym miejscu dwóch społeczności. Legnica jest zatem świadkiem historii bardzo trudnej, ale niezwykle ciekawej. Zjeżdżają w to miejsce turyści, którzy są miłośnikami historii Polski oraz historii lokalnej, gdyż tutaj polskość przeżywała najdłużej swoje ciężkie chwile. Na turystów w mieście czeka bogata baza noclegowa [>]. Każdy na pewno znajdzie kwaterunek odpowiedni dla siebie, gdyż miejsc noclegowych w Legnicy jest bardzo dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>