Czyste plaże w Gdańsku

Nie ulega wątpliwości, że największymi atrakcjami nadmorskich miasteczek są kąpieliska oraz rzecz jasna – plaże. To one co roku przyciągają tu tysiące turystów z całej Polski i świata. Infrastruktura noclegowa w Gdańsku jest przygotowana na taki nawał, ale jednocześnie jest w stanie dbać o takie niuanse jak czystość plaż czy wody morskiej na danym rejonie. Gdańskie plaże mimo dużej ilości turystów są stosunkowo czyste, a władze miasta specjalnie zatrudniają osoby do sprzątania butelek i petów na co dzień tak, aby kolejnego dnia plaża znów była czysta i pozbawiona śmieci.

Jedną z bolączek nadmorskich kurortów jest namiar urlopowiczów, szczególnie w sezonie od lipca do września. Podobny przypadek to Gdańsk. Noclegi tutaj () są jeszcze w stanie pomieścić wszystkich chętnych turystów, jednak plaże czasami pękają w szwach, a znalezienie metra kwadratowego wolnej przestrzeni, na rozłożenie własnego koca lub nawet małego ręcznika graniczy z cudem. Nie jest to oczywiście wina miasta – władze kurortu robią co mogą, cały czas poszerzając plażę i poprawiając infrastrukturę. Jednak nadmiaru ludzi w sezonie nie da się ograniczyć. Wzrastający poziom życia sprawia, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wakacje. Jedni robią to z sentymentu, inni dopiero pierwszy raz mają okazję wyjechać na urlop, ponieważ wcześniej nie było ich na to stać. W efekcie mamy przeludnioną plażę z ludźmi, którzy chcą kulturalnie wypocząć i nie chcą nikomu przeszkadzać. Jednak trafiają się również nowobogaccy „Janusze”, którzy rozstawiają się ze swoim sprzętem, kocami i ogrodzeniem zajmując 10 metrów kwadratowych plaży. Oczywiście plaża jest dla każdego, jednak należy zachować umiar i wykazać się kulturą wobec innych jej użytkowników, to samo dotyczy również śmiecenia i dbania o porządek.

Ważnym elementem gdańskiego wybrzeża jest molo Brzeźno. W jego pobliżu znajdują się miejsca kąpieliskowe z sześcioma stanowiskami ratowniczymi. Dno Bałtyku jest bardzo nierównomiernie ukształtowane, dlatego też nawet pod okiem ratowników należy zachować szczególną ostrożność i nie wypływać poza boje ostrzegawcze. Nawet kiedy ratownik jest blisko, to można wpaść w spore tarapaty – w przypadku tonięcia liczą się sekundy. Dla osób ceniących bardziej spokojną rozrywkę polecane jest wspomniane molo, którym można spacerować i podziwiać piękne widoki.

Plaża Gdańska jest jedną z najciekawiej ukształtowanych na polskim wybrzeżu. Dodatkowo jest zachowana w swoim praktycznie naturalnym stanie i mało zmieniona oraz naruszona przez działalność człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>