Jezioro Wicko – Jarosławiec

Wczasy nad Bałtykiem to pokusa, której wiele osób nie potrafi się oprzeć. I choćby obiecywali sobie, że nie w tym roku na pewno nie pojadą nad Bałtyk, to gdy zbliża się lato, ich postanowienie najpierw powoli chwieje się w posadach, by w końcu runąć z wielkim hukiem :). W tej sytuacji zostaje tylko jedno pytanie: którą nadbałtycką miejscowość odwiedzić? Opcji jest dużo (tyle co nadmorskich letnisk), lecz Jarosławiec jest z pewnością jedną z lepszych propozycji, szczególnie dla osób nie lubiących zatłoczonych plaż i głośnego, nocnego życia. Tutaj w kameralnej atmosferze wśród malowniczych widoków, podczas spaceru pięknym klifowym brzegiem, można się wyciszyć i spędzić niezapomniany urlop. To w Jarosławcu poza nadmorskim plażami czeka na nas w niewielkiej odległości od miasta urocze jezioro Wicko.

Jezioro to ma powierzchnię około 1000 ha i jest typowym jeziorem przybrzeżnym, które od morza oddziela jedynie mierzeja porośnięta lasem. Jak to jezioro przybrzeżne, nie jest zbyt głębokie, jego maksymalna głębokość wynosi 6 metrów, a średnia 2 metry. Jezioro składa się z dwóch części, które oddziela półwysep, część wschodnia jest większa, część zachodnia mniejsza. Zwężenie, które dzieli jezioro tworzy cieśninę, która jest płytka, a jej dno pokrywają podwodne głazy. Warto pamiętać, że północny brzeg jeziora, zajmuje teren wojskowy – jest tam zlokalizowany poligon.

Na brzegach jezioro znajdują się pomosty – w Jezierzanach (można tu cumować jachty), w Łącku (znajduje się tu też zaplecze sanitarne oraz dostęp do bieżącej wody i prądu) i w Wicku Morskim – jest to pomost wojskowy.

Wokół Wicka znajduje się kilka miejscowości, gdzie można skorzystać z ofert noclegowych, jednak najbardziej znaną miejscowości w pobliżu jeziora (mimo iż nie leży bezpośrednio nad nim) jest Jarosławiec. Noclegi w Jarosławcu dają możliwość korzystania zarówno z uroków morskiej plaży i kąpieli w słonej wodzie, jak również możliwość opalania się trawiastej plaży jeziora i słodkich kąpieli.

2 myśli na temat “Jezioro Wicko – Jarosławiec”

  1. myślałam, że tylko ja mam tak, że zawsze planuję spędzić kolejne wakacje wszędzie, tylko nie nad morzem… a w rezultacie zawsze ląduję nad Bałtykiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>