Kościół Najświętszej Marii Panny w Rusinowie

Nadmorskie Rusinowo nie jest typową letniskową nadbałtycką miejscowością. Nie ma tu głośnych dyskotek, nocnych barów, wielopiętrowych hoteli czy olbrzymich kompleksów wypoczynkowych. Jest tu natomiast cisza, spokój, kameralna atmosfera, czas płynie nieśpiesznie, a wypoczynek tu to wielka przyjemność. Wybierając się do Rusinowa, warto wcześniej poszukać odpowiedniej dla siebie kwatery, co najwygodniej jest zrobić na w internecie – spis obiektów znajdziemy m.in. na stronach firmy Meteor.

Rusinowo, poza fajną, szeroką i czystą plażą, oferuje swym gościom także piękny neogotycki kościół. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny został wybudowany w roku 1873 przez mieszkańców wsi. Do jego wybudowania wykorzystano część materiałów z rozebranego starego kościoła, a także cegły ze sławieńskiej cegielni. Budowa nowego kościoła związana była ze zniesieniem pańszczyzny. W wyniku polepszenia warunków bytowych mieszkańców, zamarzyli oni sobie, że ich wieś ozdobi piękna świątynia. Przez wiele lat upiększali oni wnętrze kościoła, a szczególne zasługi w tym względzie miał ówczesny sołtys, który był także starszym kościelnym. To z jego inicjatywy, oraz dzięki zbiórkom pieniędzy przez niech organizowanych, w kościele znajdują się organy. Poza tym podarował on wiele elementów wyposażenia kościoła, jak chociażby świecznik, krzyż i obrus na ołtarz, dzbanek chrzcielny (srebrny) czy biblię.

Architektura świątyni to połączenie gotyku i stylu romańskiego. Kościół jest jednonawowy, orientowany, wybudowany na planie prostokąta. Na zachodniej ścianie budynku znajduje się pięciokondygnacyjna wieża, która ma 42 metry wysokości. Wieżę zdobi hełm, który pokryty jest łupkiem. We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługują organy z 1874 roku, wykonane przez znaną firmę Ch. F. Voelknera z Duninowa.

Jedna myśl na temat “Kościół Najświętszej Marii Panny w Rusinowie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>