Kościół św. Kazimierza Królewicza – Kościelisko

Choć do Kościeliska przyjeżdża się głównie ze względu na walory przyrodnicze, to jednak będąc tu na urlopie (nocleg znajdziesz: ), warto zwrócić uwagę także na zabytki. Wioska ta (i jej okolice) pochwalić się bowiem mogą bardzo ciekawą architekturą, zabytkami sakralnymi oraz zabytkami kultury ludowej. Dlatego też wybierając się na górskie szlaki warto mieć oczy szeroko otwarte, by nie przegapić jakiejś urokliwej kapliczki (z którą zresztą często związane są ciekawe historie) lub pięknego kościółka. W tym celu warto wcześniej zapoznać się z listą najciekawszych obiektów w Kościelisku i na szlakach.

W samej wiosce koniecznie trzeba zobaczyć śliczny, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1908 według projektu Eugeniusz Wesołowskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Weso%C5%82owski)– architekta pochodzącego z Zakopanego, będącego uczniem Witkiewicza. Budynek świątyni to piękny przykład stylu zakopiańskiego. Kościół zbudowany jest na planie krzyża, posiada dwie kaplice, prezbiterium, chór, dwie zakrystie, wieżę i sygnaturkę. W kościele uwagę przykuwają witraże, które zaprojektował Stefan Matejko, czyli bratanek Jana Matejki, a wykonała ceniona pracownia witraży w Krakowie – Żeleńscy. Na czterech witrażach znajdują się postacie: Matki Bożej, św. Jana, św. Anny i św. Józefa. Fundatorami witraży byli parafianie, którzy nosili imiona świętych przedstawionych na witrażach.

Bardzo cenny obrazem jest obraz przedstawiający Chrystusa Ukrzyżowanego w pasiaku. Jest to obraz autorstwa włoskiego malarze, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjny w Oświęcimiu. Obraz do kościoła trafił dzięki księdzu Adamowi Ziembie, który także był więźniem w obozie.

Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Nędzy Kubińca 150. W pobliżu znajdują się liczne pensjonaty oraz kwatery noclegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>