Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

U zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego i alei Józefa Piłsudskiego w centrum Rzeszowa znajduje się jeden z najbardziej znanych rzeszowskich pomników. Uwieczniony został w wielu memach, na fotografiach turystów i w żartobliwych opowiastkach. Mimo to, Pomnik Czynu Rewolucyjnego lub inaczej Pomnik Walk Rewolucyjnych, wciąż niezachwianie tkwi na swoim miejscu.

Sam zamysł budowy pomnika zrodził się w głowie pierwszego sekretarza rzeszowskiej KW PZPR, Władysława Kruczka. Początkowo nie rozumiano pomysłodawcy, jednakże jego upór sprawił, że pierwsze prace projektanckie ruszyły już w 1967 roku. Wykonawcą rzeźby mającej być upamiętnieniem komunistycznej rewolucji został rektor z krakowskiej ASP o podkarpackim pochodzeniu, Marian Konieczny. Ta sama osoba na swoim koncie miała wcześniejsze wykonawstwo znanej warszawskiej Nike, która do dzisiaj dumnie przyozdabia stolicę. W Rzeszowie jednak nikt nie chciał kopii Nike. Pomnik postanowiono zbudować w Parku Bernardyńskim. Budowa rozpoczęła się w 1971 roku. Po jej ukończeniu nieopodal pomnika stworzono Plac Defilad. Uroczystego odsłonięcia dokonano w maju 1974 roku i tak monument stoi do dziś. Jedynym dodatkiem jest zamontowanie na jego szczycie herbu Rzeszowa, czyli białego krzyża na niebieskim tle.

Projekt, dość awangardowy, wzbudził liczne kontrowersje i komentarze społeczeństwa. Wiele osób specjalnie rezerwowało noclegi w Rzeszowie, aby na własne oczy ujrzeć budzący różne skojarzenia monument. W czasach wszechobecnego internetu baza noclegowa miejscowości już nie korzysta na ciekawskich turystach, którzy na własne oczy pragną stwierdzić, jak bardzo pomnik odbiega od swojego oficjalnego przesłania. Niektórzy kojarzą go z uszami osła, a inni z damskimi narządami płciowymi. Co ciekawe, miasto 11 lipca 2006 przekazało ojcom bernardynom teren, na którym znajduje się Pomnik Czynu Rewolucyjnego, jednak bez przekazania im na własność monumentalnej pamiątki po PRL-u. Zakonnicy na przekazanym terenie postanowili wybudować podziemny parking, a na powierzchni ogrody z wolnym dostępem dla wszystkich. Gdy pojawiły się informacje o możliwym usunięciu pomnika w Rzeszowie zawrzało. Biorąc pod uwagę opinię społeczną, pomnik postanowiono zostawić na swoim miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>