Śladem najważniejszych zabytków Bielska-Białej

U stóp Beskidu Śląskiego leży Bielsko-Biała, miasto z dużym potencjałem, ale też interesującą architekturą, świadczącą o bogatej historii. Ze względu na swoje rozmiary i położenie stała się również ważnym ośrodkiem turystycznym, będącym dla wielu osób okazją do połączenia odpoczynku wśród historycznych budynków oraz na górskim szlaku.

W związku z popularnością wśród turystów, w miejscowości zaczęła działać prężnie lokalna baza noclegowa. By się o tym przekonać, możemy wyszukać w internetowej wyszukiwarce hasło „wolne noclegi Bielsko-Biała”, a pojawią się nam przed oczami dziesiątki stron, gdzie możemy wybierać oferty hoteli, pensjonatów, domów wczasowych i innych obiektów.

Zwiedzając miasto, zapewne zaczniemy od poznania Zamku, znajdującego się niedaleko głównego placu. Kawałek dalej stoi monumentalny gmach miejskiego ratusza, zbudowanego pod koniec XIX wieku, wg projektu Emanuela Rosta. Budynek jest ważnym przykładem stylu eklektycznego, ale zachwyca również wystrojem wnętrz oraz kształtem całej konstrukcji. W środku do dzisiaj siedzibę mają władze miejskie.

Kolejnym interesującym obiektem, znajdującym się w tej okolicy, jest bielska katedra Świętego Mikołaja. Została ona ufundowana przez Wacława I, księcia cieszyńskiego. Powstała między 1443 a 1447 rokiem, a na początku XX stulecia przeszła gruntowny remont, dzięki któremu uzyskała swój dzisiejszy kształt. To on właśnie jest głównym powodem, dla którego świątynia cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów. Trudno szukać podobnego kościoła na terenach Polski.

Przy okazji wymieniania głównych miejskich zabytków warto wspomnieć także o samym rynku. Mieści się on na Wzgórzu Miejskim, a jego kształt nie zmienił się od lokacji miasta w XII stuleciu. Obecne, murowane kamienice, które otaczają rynek, pochodzą w większości z XVII i XVIII wieku i zastąpiły wcześniejsze, drewniane domy. Na placu można oglądać także pozostałości studni oraz wagi miejskiej z XVII wieku oraz ciekawą fontannę z rzeźbą Neptuna – boga mórz.

W mieście i jego okolicach znaleźć możemy jeszcze wiele innych, ciekawych zabytków. Sprawia to, że na zwiedzenie wszystkich tych miejsc potrzebować będziemy trochę czasu. Na szczęście możemy skorzystać z bazy noclegowej i zaplanować dłuższy pobyt. Warto zarezerwować trochę czasu również na górskie szlaki Beskidu Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>