Szlak pieszy Jantarowy – wakacje w Stegnie

Stegna to wspaniałe nadmorskie letnisko, położone na Mierzei Wiślanej, które swym urokiem, pięknymi plażami i malowniczym nadmorskim lasem od lat zachwyca turystów. Wioska jest też doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku. Poza spacerami morskim brzegiem i kąpielami w morzu, Stegna oferuje też bardzo ciekawe piesze szlaki turystyczne. Decydując się na wybór noclegu w Stegnie możemy z wioski uczynić świetną bazę wypadową, na bliższe i dalsze wycieczki.

Przez Stegnę przechodzi, między innymi, szlak pieszy żółty, o numerze 1556, zwany Jantarowym. Trasa ta jest częścią Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego Pieszego, oznaczonego symbolem E-9. Szlak ten przebiega brzegiem Atlantyku, Morza Północnego, Morza Bałtyckiego. Na terenie Polski biegnie przez Świnoujście, Koszalin, Hel, Gdańsk, Mierzeję Wiślaną, Elbląg, Frombork, Braniewo.

Szlak Jantarowy rozpoczyna się w Mikoszewie, tuż przy przeprawie promowej. Następnie nadmorskim lasem prowadzi do Jantaru i Stegny, następnie w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, zlokalizowanego na terenach dawnego Wolnego Miasta Gdańsk. Później trasa szlaku wkracza na teren Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, wiedzie przez Przebrno, i dalej lasami w kierunku wschodnim, do Wielbłądziego Grzbietu. Wielbłądzi Grzbiet (lub jak potocznie mówi lokalna ludność Wielbłądzi Garb) to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej, będący także najwyższą stała wydmą na terenie Europy, jego wysokość wynosi 49,5 m n.p.m. Z Wielbłądziego Grzbietu widać Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany i jest to jedyne miejsce na Mierzei, stworzone przez naturę, z którego równocześnie można podziwiać zatokę i zalew. Następnie Szlak Jantarowy, odbija w kierunku zachodnim i jego meta znajduje się w Krynicy Morskiej, w porcie jachtowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>