Uzdrowisko Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój to wieś uzdrowiskowa w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Faktycznie istnieje od 1876 roku, jednak dopiero w 1996 roku oficjalnie utworzono wieś o tej nazwie, składającą się z obszarów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa i Posada Górna. Początek tutejszego uzdrowiska datowany jest na lata 70. XIX wieku, kiedy to syn właścicieli miejscowości odkrył w trakcie spaceru lecznicze źródło. Po trwających kilka lat badaniach potwierdzono wysokie stężenie jodu i żelaza w tutejszej wodzie i postanowiono z tego skorzystać. Właściciele dóbr, Anna i Stanisław Potoccy, wiedząc, że w pobliskim Iwoniczu-Zdroju od wieków znajdują się wody lecznicze, postanowili poszukać ich także w tutejszych górach i dolinie rzeki Tabor. Wkrótce rozpoczęto budowę pierwszych pensjonatów. Niektóre z nich istnieją do dziś, choć nie wszystkie są włączone do użytku.

Jednymi z pierwszych sanatoriów były stylowe wille „Pod Matką Boską” (dziś sanatorium „Maria”), „Leliwa” oraz „Pogoń”. Drewniana willa „Leliwa” jest w tej chwili wyłączona z użytku i jeszcze nie wiadomo, co się dalej z nią stanie – najprawdopodobniej trafi w ręce prywatne. W 1885 roku powstała tu pierwsza kolonia „Lwowska” i tym sposobem zainaugurowano lecznictwo dziecięce. Na przestrzeni lat powstawało tu więcej zakładów przyrodoleczniczych dla dzieci niż dla dorosłych. Dopiero w latach 60. XX wieku zaczęły się pojawiać liczne sanatoria branżowe, ośrodki Funduszu Wczasów Pracowniczych, obiekty spółdzielcze i turystyczne. Wiele z miejscowych obiektów wypoczynkowych działa do dziś, w ramach bazy noclegowej. Liczne pensjonaty i prywatne kwatery wciąż przyjmują kuracjuszy i zapewniają im noclegi. Rymanów Zdrój szybko zyskał uznanie w całej Polsce, niestety I i II wojna światowa doprowadziły uzdrowisko do ruiny. Na szczęście, za każdym razem je odbudowywano, starając się również zachować dotychczasowy styl. W uzdrowisku gościły różne znamienite osobistości. Wśród nich możemy wymienić między innymi Stanisława Wyspiańskiego, arcyksięcia Albrechta, stryja cesarza Franciszka Józefa. W księgach kuracjuszy znajdziemy także takie nazwiska jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński, Janusz Meissner czy też kompozytor Lubomir Różycki. Na scenie „Dworca Gościnnego” zaś występowały takie sławy jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Zula Pogorzelska czy też Mieczysław Fogg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>