Wzgórze Piekarzyna w Świnoujściu

Polacy wybierający się na wakacyjny urlop coraz częściej wybierają tereny naszego rodzimego kraju, co jest faktem niezwykle budującym. Nie ma się jednak czemu dziwić, ojczyzna nasza bowiem znana jest z wielu, czasem nie do końca odkrytych, pięknych i wspaniałych miejsc, które tylko czekają, by je zobaczyć. Bardzo interesująca wakacyjna przygoda z pewnością czeka na przybyłych do Świnoujścia. To niezwykle popularne miasto znajdujące się w województwie zachodniopomorskim z roku na rok przyciąga coraz to większa grupę turystów, którzy z chęcią korzystają z dostępnych w tym miejscu atrakcji. Świnoujście jest także bardzo znanym uzdrowiskiem, z tego też powodu przybywają tu także bardzo liczne grupy kuracjuszy, którzy liczą na złagodzenie ich zdrowotnych dolegliwości.

Mimo tak wielkiego zainteresowania nie powinniśmy się jednak martwić o miejsca noclegowe. Miasto słynie bowiem z bardzo szerokiej bazy turystyczno-noclegowej. Ofert działających tu hoteli, pensjonatów, ośrodków, czy też kwater prywatnych szukać należy na codziennie aktualizowanej stronie:   Jest ich tak dużo, iż miejsca z pewnością nie zabraknie, a i każdy znajdzie coś, co nie tylko będzie odpowiadać jego estetyce, ale także co nie będzie zbytnio obciążać portfela.

Miejscem, które w Świnoujściu zna chyba każdy jest Karsibór, czyli bardzo urokliwa wyspa znajdująca się na Szczecińskim Zalewie na terenie tejże miejscowości (opis miejsca: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karsib%C3%B3r_%28wyspa%29). Ten jedyny w swoim rodzaju obszar charakteryzuje się wzniesieniem o niedużych rozmiarach, na terenie którego podziwiać możemy niesamowite, wręcz trochę dziwaczne okazy drzew. Dodatkowo obszar ten jest niezwykły chociażby przez fakt, iż znajduję się niemal w samym centrum Świnoujścia. Owo wzgórze choć rozmiarowo niezbyt potężne, nazywane zostało dość zaskakującym i niezwykłym mianem ,,Piekarzyna”. Z historią owej nazwy związana jest legenda. Otóż ponoć bardzo wiele lat temu miejsce to było domem bardzo atrakcyjnej młodej kobiety imieniem Wisna. Jako, iż jej ojciec znany był z tego, iż wypieka najlepsze chleby w okolicy, automatycznie dziewczynę zaczęto nazywać Piekarzyną. Jak nie trudno przypuszczać o jej względy starało się wielu okolicznych chłopców, jednak ona swe serce oddała młodzieńcowi imieniem Gosław, który to trudnił się rybactwem. Po pewnym czasie rozpoczęto nawet przygotowania do zawarcia małżeństwa. W przeddzień tego jakże ważnego dnia Gosław wybrał się w podróż, chciał bowiem, by na uroczystości obecna była jego rodzina. Jednak gdy uszczęśliwiony powrócił jego oczom ukazała się rzecz straszna. Otóż owej nocy rozszalała się burza, której towarzyszyły ogromne opady, co spowodowało, iż znajdujące się tutaj domostwa zostały zalane, a mieszkający w nich ludzie utonęli. Nie inny los spotkał i jego ukochaną. Zrozpaczony Gosław nad grobem Wisny usypał kopiec, a wokół posadził długowieczne dęby, które miały chronić to miejsce przed kolejnymi tragediami. Warto przyjechać do Świnoujścia i poznać wiele innych, podobnych legend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>